A TikTok elsöprő sikert arat a közösségi médiában a rövid formátumú videók elterjedésének köszönhetően. 2022-ben már több, mint 1.3 milliárd felhasználója volt a platformnak, amivel a hatodik legelterjedtebb social media platformmá nőtte ki magát csupán pár év alatt.
Az Instagram új funkciója – a Reels – az alapvetően fotómegosztó platformot alakítja át videómegosztóvá, ezzel a legújabb felhasználói igényeknek eleget téve. Az Instagram társalapítója, Adam Mosseri nemrégiben egy ilyen videóban tette közzé állásfoglalását, melyben azt mondja; „Nem titok, hogy próbáljuk az Instagram videós vonalát erősíteni, miközben tovább erősítjük a fotós vonalát hosszútávon.” A döntést azzal indokolta, hogy a platform felhasználói egyre inkább a videós tartalmakat preferálják, azokat fogyasztják, és azokat is osztják meg szívesebben. Mostanra minden videó Reel-ként jelenik meg a platformon, ahol különböző filtereket és templateket tudunk kipróbálni, ezzel egyszerűsítve a szerkesztési folyamatokat.
Mire jók a rövid formátumú videók?
Az utóbbi időben a rövid formátumú videók teljesítenek a legjobban elérés és lead generálás szempontjából, éppen ezért a megkérdezett vállalkozások több mint 50%-a használ vagy tervez használni hasonló tartalmakat a jövőben.
Rengetegféle rövid videót tudunk közzétenni, melyek különféleképpen segítik elő a márka növekedését. Az egyik legelterjedtebb lehetőség, a legújabb trendek meglovaglása, ahol ki tudják élni kreativitásukat a márkák, ezzel rengeteg kíváncsi szemet vonzva. A terméket bemutató videók és az influenszerek által gyártott tartalmak is nagy sikereket érnek el, illetve a mostanában igencsak felkapott UGC, azaz user generated content is magas konverziós rátákat ér el. Ezen felül lehetőségünk van a vásárlóink bevonására a cégmindennapjaiba, ezzel is növelve a márkahűséget.
Dühös felhasználók
Rengeteg felhasználó kifejezte aggodalmait és petíciót is indítottak az Instagram átalakulásának megfékezéséért, hisz a videók bevezetésével kevesebb ismerősök által posztolt tartalmat láthatunk a Feedben, helyette előtérbe kerültek a legfelkapottabb Reel videók. Emiatt sokan úgy gondolják, hogy az Instagram a TikTokot próbálja másolni, ezzel elveszítve varázsát, sajátos versenyelőnyét.
Nem csak az Instagram
Nem csak az Instagram tette lehetővé a rövid formátumú videók posztolását, a Youtube is felkapta a trendet, és létrehozta a Youtube Shorts funkciót. Ez szinte ugyanúgy működik, mint a TikTok vagy az Instagram Reels, azonban mivel a Youtube alapvetően egy keresőmotor, a Shorts videóknál fontos, hogy a videó címe kulcsszavakat is tartalmazzon, így évek múlva is rátalálhassanak az érdeklődők.